سینما 35

کارگاه تحلیل فیلم بلند انجمن سینمای جوان قم

فیلم 10 : مردی با دوربین فیلم‌برداری / ژیگا ورتوف / 1929

مردی با دوربین فیلمبرداری( Man with a Movie Camera)

یک فیلم مستند صامت تجربی ساخت سال ۱۹۲۹ بوسیله فیلمساز روسی ژیگا ورتوف است و دارای نمره 8.4 از 10 از سایت IMDB می باشد.

در این فیلم ورتوف زندگی شهرنشینی شهر اودسا و دیگر شهرهای اتحاد جماهیر شوروی را به تصویر می‌کشد.از طلوع تا غروب شهروندان این شهرها هستند که در حال کار، بازی یا کار با ماشین آلات دنیای مدرن نشان داده می‌شوند.

این فیلم به خاطر تعداد زیادی از تکنیکهای فیلمبرداری یا جلوه‌های ویژه از قبیل دابل اکسپوژر (به انگلیسی: Double exposure)، تایم لپس (به انگلیسی: time-lapse)، اسلو موشن (به انگلیسی: Slow motion)، فریز فریم (به انگلیسی: Freeze frame)، جامپ کات (به انگلیسی: Jump cut)٬‌های انگل (به انگلیسی: Dutch angle)، انیمیشن (به انگلیسی: Animation) و کلوزآپهای اغراق آمیز که یا توسط ورتوف ابداع یا به شیوه‌ای کاملاً جدید توسط وی مورد استفاده قرار گرفته بود، معروف است.

مردی با دوربین فیلمبرداری توسط منتقدین هفته نامه ویلج وویس (به انگلیسی: The Village Voice) به عنوان پنجمین فیلم قرن بیستم انتخاب شده است.

...........................................................................................

بیوگرافی کارگردان :

ژیگا ورتوف (۱۸۹۶-۱۹۵۴) سازنده فیلم‌های خبری و مستند اهل روسیه بود. او با نظرات خود در مورد لزوم استقلال هنر سینما از ادبیات و به خاطر فیلم‌های آزمایشی و تجربی خود همچنان در عرصه سینما و نظریه‌های مربوط به فیلم‌سازی مطرح است. برداران ورتوف یعنی بوریس کافمن و میخائیل کافمن نیز از فیلمسازان قابل توجه بودند. همچنین همسر او الیزابت اسویلوا نیز فیلم ساز بود.

زندگی

دنیس آبیلیویچ کافمن (به روسی : Давид Абелевич Кауфман) در یک خانواده روشنفکر با گرایش یهودی در منظقه بیالیستوک کنگره لهستان که سپس بخشی از امپراتوری روسیه شد بدنیا آمد. پدرش کتابدار بود. او بعد از ۱۹۱۸ نام خانوادگی بهودیش را به روسی یعنی آکرادیویچ تغییر داد. کافمن در دانشکده هنرهای زیبای بیالیستوک مشغول تحصیل موسیقی بود تا اینکه در سال ۱۹۱۵ به خاطر تهاجم ارتش آلمان محبور به فرار به مسکو شدند. طولی نکشید که کافمن‌ها به پترگراد رفتند یعنی همانجایی که دنیس کافمن شروع به نگارش شعر، داستانهای تخیلی و ساتیر -هجونامه- کرد. در سال ۱۹۱۶-۱۹۱۷ کافمن مشغول به تحصیل پزشکی در دانشگاه سایکونئوروژیکال سن پترزبورگ شد و در وقتهای آزادش مشغول به تجربه تلفیقهای صدایی شد. سپس نام ژیگاورتوف را برای خود برگزید؛ نوشته‌های ورتوف در فیلمهای خبری روزانه کینو-پراودا نشان از رمانتیسیسمی انقلابی میداد.

آثار اولیه

ژیگاورتوف به خاطر نوشته‌های اولیه اش شناخته شد علی الخصوص همان کارهای که در زمان تحصیل مینگاشت. توجه این نوشته‌ها بر قدرت منجصر بفرد لنز دوربین در به تصویر درآوردن طبیعت بود بطوریکه حتی از آن به عنوان «چشم دوم» یاد میکند. بیشتر این کارها چاپ نشده اند و تنها تعداد محدودی از نسخ خطی این منثورات بعد از حنگ جهانی دوم باقی ماند، به هر حال بعضی از این مفاهیم توسط مستندها و فیلمهای متاخری که توسط خودش و برادرانش ساخته شد زنده ماند همچنین ورتوف را به خاطر جملات قصارش در باب ادراک و توصیفات وصف ناشدنیش در باب ارتباط به بطن تجربه حسی میشناسند.

دوره بعد از انقلاب اکتبر

بعد از انقلاب بلشویکی در سال ۱۹۱۷، زمانی که ورتوف ۲۲ ساله بود ورتوف شروع به همکاری با کینو-ندلیا(Кино-Неделя، هفته نامه کمیته سینما مسکو، اولین سری فیلم هفتگی در روسیه) کرد که اولین شماره دز ژوئن ۱۹۱۸ بیرون آمد. در حین کار در همین نشریه بود که با همسرش آشنا شد، نویسنده و کارگردان فیلم، الیزابت اسویلوا که در آن زمان برای گوسکینو کار میکرد. او ارتباطش را با ورتوف در ابتدا بعنوان ویراستارش شروع کرد ولی در ادامه و در فیلمهای بعدیش مثل مردی با دوربین فیلم‌برداری(۱۹۲۹) و سه ترانه برای لنین(۱۹۳۴) بعنوان همکار و کارگردان کنار او بود. ورتوف در مجموعه‌های کینو-ندلیا به مدت سه سال فعالیت کرد. در سال ۱۹۱۹ ورتوف قطعه فیلم خبری برای مستند سالگرد انقلاب تهیه کرد. در سال ۱۹۲۱ او تاریخچه جنگ مدنی را ساخت.

آثار

صفحه IMDB این کارگردان :

http://www.imdb.com/name/nm0895048

.........................................................................................

صفحه IMDB بازیگر اصلی این فیلم یعنی همون فیلمبردار :

http://www.imdb.com/name/nm0442227

........................................................................................

صفحه IMDB مربوط به این فیلم :

http://www.imdb.com/title/tt0019760

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ اسفند۱۳۸۹ساعت 2:55  توسط حسین فضلی زاده  |